Uczenie się biologii do matury. Z czego warto korzystać?

Przeczytaliśmy płynnie podręczniki już podczas przygotowań do lekcji. Niektórzy uczniowie narzekają na te książki i mówią, że za dużo w nich szczegółów i są niezrozumiałe, ale przydadzą się w czasie powtórek przed maturą. Możemy także na rynku znaleźć pozycję zatytułowaną “Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe“. Bardzo spodoba się nam sposób, w jaki ta książka została napisana. Znajdziemy tu bardzo dużo ćwiczeń i ciekawych zadań. Wszystko jest wyjaśnione wystarczająco jasno, więc warto poświęcić na tę publikację więcej czasu niż zakładaliśmy.

Jakie zadania zamieszczono w tym zbiorze?

Można powiedzieć, że zadania w książce “Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe” są ciekawe i warto zwrócić na nią swoją uwagę. Zadania są podzielone na sekcje, więc możemy powtarzać wszystko na bieżąco. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż korzystanie z typowego zeszytu ćwiczeń.

Zalety dobrego zbioru kart pracy z biologii

Taka książka to niemal Biblia dla maturzystów, z której będziemy często korzystać. Książkę warto mieć (lub znać kogoś, kto ma) i korzystać z niej, gdy chce się coś prędzej rozgryźć. Wszystko jest wyjaśnione w przystępny sposób, a książkę czyta się całkiem przyjemnie. Bardzo wygodnie rozwiązuje się także wszystkie zadania. Do tego znajdziemy tu wiele wykresów i tabel, które są wykorzystywane na egzaminach maturalnych, więc warto je sprawdzić. Ćwiczenia zostały zaczerpnięte z zakresu podstawowego i częściowo z rozszerzonego. Zadania są dość proste, oparte głównie na instrukcji. Każdy licealista kupuje tę książkę w pierwszej kolejności.

Tryb nauki przed maturą


Przed maturą musimy dużo ćwiczyć, aby zestaw zadań nie okazały się za trudne. O wiele lepiej jest przejść od razu do wypełniania arkuszy z egzaminu końcowego. Tydzień po tygodniu przed maturą należy wszystko rozplanować. Jeżeli pewne kwestie są kłopotliwe, należy poświęcić na nie więcej czasu.

 

Książki i sposoby na maturę z biologii

Nauka biologii może się dla niektórych uczniów okazać bardzo trudna, tak jak matura z tego przedmiotu. W ogóle egzaminy końcowe są teraz “dziwne”, co nie zmienia faktu, że należy wykonać pewną liczbę zadań. Możemy je znaleźć w książce pt. Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe ze strony www.taniaksiazka.pl.

Jakie działy biologii powinniśmy przygotować do matury?

Dobre książki podzielone są na część wyjaśniającą różne zagadnienia z danego tematu oraz część zawierającą zadania z tego tematu. I faktycznie, “przygotowywanie się” z tego wszystkiego w absolutny sposób to trochę za mocno powiedziane. Powinniśmy się przede wszystkim skupić na części narracyjnej, która jest dość niepozorna i obejmuje materiał wykraczający poza materiał wymagany na maturze.

Korzystanie ze zbioru zadań

Czasami warto przeglądać zadania ze zbioru pt. “Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe“. Zadania tutaj zawarte są ciekawe, niektóre trudniejsze, a niektóre wymagają zastanowienia i wymyślenia czegoś. Warto zwrócić na nie uwagę, bo są “inne” i nie są banalne. Oczywiście, niektóre zadania są niestandardowe i nie warto nawet zwracać na nie uwagi, ponieważ znajdują się poza główną sferą programową, ale można to łatwo wykryć. Arkusze maturalne są bardzo podobne do tych kart pracy. Warto po prostu wykorzystać tę książkę z arkuszami i po rozwiązaniu zapoznać się odpowiedziami. Książka “Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe” zawiera zestawy pytań (zamkniętych i otwartych) podzielonych na sekcje. Pytania są podobne do pytań na egzaminie końcowym i nadają się do ciągłego powtarzania.

Powtórki przed maturą

Powtarzanie to najważniejsza część przygotowań do egzaminu końcowego. Jeśli zaczniemy przygotowania do egzaminu z przekonaniem “jeszcze mam czas”, to nigdy nie zbierzemy sił, by zacząć nad nim pracować. Na dzień przed egzaminem końcowym będziemy czuć, że nie wiemy jeszcze wszystkiego i może nam pójść gorzej.

 

Książki i podręczniki. Jak przygotować się do matury z biologii?

Wiele osób zastanawia się, jak przygotowywać się do matury z biologii i z jakich książek korzystać podczas tych przygotowań. Wiadomo, że najważniejszy jest podręcznik, który jest częścią programu nauczania w każdej szkole średniej, więc musimy z niego korzystać. Często wykorzystuje się także książki: “Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe” (https://www.taniaksiazka.pl/biologia-3-karty-pracy-zakres-podstawowy-szkoly-ponadpodstawowe-jolanta-loritz-dobrowolska-p-1542266.html). Ogólnie materiał zawarty w tego rodzaju publikacjach jest bardzo ograniczony. To tylko dobra “baza”, z której możemy wydobyć ogólne wiadomości, ale później trzeba ją uzupełnić.

Inne niezbędne książki

Zawsze dla maturzystów poleca się vademecum. Będziemy bardzo zadowoleni z tego typu książki. Wszystkie pytania i zagadnienia są dobrze wyjaśnione, zdjęcia są wyraźne i dobrze opisane.

Podręczniki i repetytoria

Dobry podręcznik i repetytorium to jest chyba najlepsza książka do biologii, jaką kiedykolwiek możemy znaleźć. To jest skarbnica wykresów, które były używane wiele razy dla podczas lekcji. Poza tym, wszystko jest w najbardziej przystępny sposób wyjaśnione. Te książki są warte przeczytania z jeszcze jednego powodu. Zawierają chyba całą wiedzę, jaką powinniśmy posiadać o cytologii i tkankach, mimo że jest to wiedza dość subtelna. Jeżeli nigdy nie interesowaliśmy się tematem rozwoju embrionalnego, to tutaj jest to wyjaśnione na tyle dobrze, że wszystko zrozumiemy bez żadnego kłopotu. Jeśli zbyt wiele nie wiemy o roślinach, to dzięki takim książkom uda się nam nadrobić wszystkie tematy, z którymi mamy problemy. Rzeczywiście, materiału jest o wiele więcej niż powinniśmy wiedzieć, ale nie na tyle, by stanowiło to problem.

Karty pracy i arkusze maturalne

Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe” to jest bardzo dobra książka. Sposób, w jaki jest napisana i skonstruowana, jest bardzo czytelny i bardzo łatwy do zrozumienia. Wszystkie zadania, która tu znajdziemy, zostały wyjaśnione wystarczająco jasno.