Książki i sposoby na maturę z biologii

Nauka biologii może się dla niektórych uczniów okazać bardzo trudna, tak jak matura z tego przedmiotu. W ogóle egzaminy końcowe są teraz “dziwne”, co nie zmienia faktu, że należy wykonać pewną liczbę zadań. Możemy je znaleźć w książce pt. Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe ze strony www.taniaksiazka.pl.

Jakie działy biologii powinniśmy przygotować do matury?

Dobre książki podzielone są na część wyjaśniającą różne zagadnienia z danego tematu oraz część zawierającą zadania z tego tematu. I faktycznie, “przygotowywanie się” z tego wszystkiego w absolutny sposób to trochę za mocno powiedziane. Powinniśmy się przede wszystkim skupić na części narracyjnej, która jest dość niepozorna i obejmuje materiał wykraczający poza materiał wymagany na maturze.

Korzystanie ze zbioru zadań

Czasami warto przeglądać zadania ze zbioru pt. “Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe“. Zadania tutaj zawarte są ciekawe, niektóre trudniejsze, a niektóre wymagają zastanowienia i wymyślenia czegoś. Warto zwrócić na nie uwagę, bo są “inne” i nie są banalne. Oczywiście, niektóre zadania są niestandardowe i nie warto nawet zwracać na nie uwagi, ponieważ znajdują się poza główną sferą programową, ale można to łatwo wykryć. Arkusze maturalne są bardzo podobne do tych kart pracy. Warto po prostu wykorzystać tę książkę z arkuszami i po rozwiązaniu zapoznać się odpowiedziami. Książka “Biologia 3. Karty pracy. Zakres podstawowy. Szkoły ponadpodstawowe” zawiera zestawy pytań (zamkniętych i otwartych) podzielonych na sekcje. Pytania są podobne do pytań na egzaminie końcowym i nadają się do ciągłego powtarzania.

Powtórki przed maturą

Powtarzanie to najważniejsza część przygotowań do egzaminu końcowego. Jeśli zaczniemy przygotowania do egzaminu z przekonaniem “jeszcze mam czas”, to nigdy nie zbierzemy sił, by zacząć nad nim pracować. Na dzień przed egzaminem końcowym będziemy czuć, że nie wiemy jeszcze wszystkiego i może nam pójść gorzej.